Selasa, 24 Mei 2016

Długowieczne płoty z drewna

Długowieczne ogrodzenia z drewna

Nieodpowiednio zabezpieczone płoty z drewna szybko się destruują oraz mogą nieodwracalnie zgubić swój pierwotny wdzięk oraz cechy. Decydując się na zastosowanie drzewa na ogrodzenie powinno się poznać typy pielęgnacji i pielęgnacji takiego płotu. Tylko wtedy zdołamy cieszyć się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszystkie prace konserwujące płot z drzewa należy zacząć od dokładnego oraz skrupulatnego przygotowania towaru na płot, gdyż od tego zależy rezultat końcowy naszych prac. Przed zastosowaniem artykułów do osłony oraz dekoracji płotów z drewna istotne jest oszacowanie, czy drzewo jest czyste, suche oraz czy nie nosi symptomów biokorozji. Nie wcześniej niż po zwieńczeniu obróbki drewna na płot możemy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Pielęgnację, głównie w przypadku surowego drewna ogrodzeniowego, powinniśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw bezbarwnego impregnatu fachowego, jaki zabezpiecza drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i robakami. Kiedy konserwujemy już nasze ogrodzenie przed progresem biokorozji, wypada nanieść kolejne preparaty, które konserwują je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeśli pragniemy zdołać zachować naturalny odcień drzewa naszego płotu, winniśmy użyć bezbarwny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu płotu wskazanego pigmentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący względnie lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drewno, ochroni ogrodzenie od wewnątrz, jednakże nie stworzy na jego powierzchni zabezpieczającego filmu. Zabezpieczone w ów sposób ogrodzenie zostanie matowe oraz miłe w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej oraz trwalszej ochronie ogrodzenia, winniśmy wdrożyć lakierobejcę. Lakierobejca wytworzy na powierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, jaki skuteczniej niż w wypadku impregnatu ochroni płot przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych.

Jak widać ażeby ogrodzenia z drzewa były trwałe należy przeznaczyć im dużo uwagi oraz troski.

Zupełnie inaczej jest w przypadku ogrodzeń z pcv. Ten gatunek płotów jest w całości wytrzymała na warunki atmosferyczne przez co nie potrzebuje konserwacji. Ogrodzenia wykonane z plastiku nie podlegają również biokorozji z tej przyczyny dogadzają swoim posiadaczom przez długie lata.

1 komentar: