Jumat, 22 April 2016

Mało elementów tak nie podkreśli linii trawy czy tez rabaty jak niskie żywe ogrodzenie.

Niesłychanie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , a w przypadku potrzeby zacienia okoliczne domy a także ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka ponadto dostarcza orzeszki. Jeśli wolimy zęby nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie wybujałe zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z limaku powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu. Pamiętajmy niemniej jednak, że w momencie gdy rośliny nas przewyższa, ich obcinanie będzie bardzo utrudnione.

Nic tak nie uwydatni krawędzi trawy bądź kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i kwiaty nie zawsze potrafią satysfakcjonująco rosnąc w wyznaczonych terenach, małe drzewa umieją utrzymać zielone zaplecze w wyznaczonym miejscu względnie osłonią gołe placki gleby. Estetycznie ukształtowany niewielki żywopłot sam zresztą robi za dekoracje ogrodu. Na zielone ploty Poznań nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę tylko ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w mrocznych zaułkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je zgrabne jabłuszka, które można wykorzystać na konfitury.

Niskie albo rosłe roślinne ogrodzenia można otrzymać z krzewów iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej klasy często są dużo droższe niż gatunki liściaste. Spośród nich najlepiej akceptuje miejsce zacienione cis zwyczajny. Zazwyczaj szeroko się rozrasta i należny go obcinać, tymczasem jego mutacje Fastigiata Robusta można pościć sam jeden.Będzie ekspresowo rósł oraz oszczędzi filarowy zarys.

Jeśli wasz zakamarek jest bardzo ciemny, pożądane byłoby aby roślinny palisada rozświetlić kolorowymi zmazami. Niektóre spośród cienioznośnych wariantów maja wersji o jasnych ewentualnie różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr normalny Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są w najwyższym stopniu widomego w słońcu, niemniej jednak nawet w śladu listowie pozostają całkiem jasne, niby oświetlone promieniami.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar